Starostlivosť o pitbike

Starostlivosť o pitbike

Znalci histórie pitbikov vedia, že v „priekopníckej“ dekáde začiatkom 60. rokov 20. storočia boli starostlivosť a údržba „no problem“. Veď prvé pitbiky montovali, vylepšovali a ladili pretekárski mechanici priamo v pitboxoch sami pre seba. Títo profíci vedeli, čo treba. Prelom nastal začiatkom 70. rokov, keď sa prvé „fabrické“ pitbiky dostali do voľného predaja a začali na nich jazdiť bežní ľudia pre radosť. Dnes je okolo 95 % majiteľov pitbikov v kategórii „amatérski easy rideri“. Zbytok sú profesionáli jazdiaci niektorú z pitbike športových disciplín. Tu sú rady k starostlivosti a údržbe pitbikov pre jazdiacu väčšinu.

 Snímka144

Aký manuál?

Každý vlastník auta či iného vozidla homologizovaného na verejnú cestnú premávku dostane okrem iného aj tučnú príručku s odporúčanými intervalmi a cyklami údržby a servisných prehliadok. Keďže pitbiky ale nesmú na cesty, nepotrebujete na ne „papiere“ a dokážete ich doslova kúpiť „na tri kliky“, nečakajte zázraky. Od našich zákazníkov vieme, že najväčší problém je nedostatok informácií o údržbe a servise a aj nedostatočná dostupnosť profi servisu. Drvivá väčšina pitbikových easy riderov je odkázaná na vlastnú, domácu, kutilskú a pri všetkej úcte neprofesionálnu údržbu.

Malý, ale náročný

Každý pitbike potrebuje to „svoje” a aj keď vyzerá ako hračka, je to predsa len stroj, vyžadujúci pravidelnú údržbu a starostlivosť. Základné pravidlo všetkých mechanikov platí aj pre pitbiky: „Kto maže, ten ide..“ S dodatkom: pravidelná údržba je prevencia vážnych porúch.

Majitelia pitbikov sa na nás obracajú vždy, keď si nevedia rady. Pomerne často je ale na rady už neskoro a je potrebný profesionálny servisný zásah. Každý profík vie, že pri pitbikoch rovnako ako pri iných mašinkách určených na jazdenie sú iba tri príčiny porúch – v poradí výskytu:

 1. zanedbaná údržba
 2. mechanické poškodenie pri havárii alebo neodborným technickým zásahom
 3. chyba materiálu alebo výrobná chyba

Pokiaľ kupujete súčiastky, náhradné diely a doplnky u seriózneho predajcu, štandardná záruka platí len pre bod 3. Čo s tým?

 

 

Pravidelná starostlivosť a údržba

Ak chcete, aby váš pitbike šľapal ako mašiny Jara Katriňáka či Števa Svitka na Dakare, musíte sa o svoju mašinku starať. Tu sú základné všeobecné pravidlá pre laikov:

Po jazde vždy:

 • skontrolujte, či je všetko tam, kde má byť a drží, ako má
 • čo treba dotiahnuť, dotiahnite
 • nezabudnite na kontrolu kolies, pneumatík a ráfikov
 • po jazde v špinavom teréne pitbike vyčistite a premažte

Pred jazdou vždy:

 • neštartujte pitbike, ktorý pri minulej jazde „blbol“– zavezte ho do servisu
 • nesadajte na mašinku, o ktorú ste sa nepostarali po poslednej jazde

Výmena oleja

 • do pitbiku nelejte hocičo – potrebuje špeciálny olej určený pre motorky
 • paušálny interval výmeny oleja neexistuje
 • odporúčaný interval je po 5 – 10 hodinách jazdy

Reťaz a rozvodová sústava

 • mazanie nemá správny účinok, ak reťaz predtým nevyčistíte
 • používajte kvalitné prípravky určené na čistenie motorkových reťazí
 • prípravok nechajte pôsobiť podľa návodu a reťaz vyčistite špeciálnou kefou
 • po vyčistení nahrubo opäť aplikujte prípravok, nechajte pôsobiť a vyčistite dosucha handrou
 • na mazanie používajte výhradne mazacie prostriedky pre motorkové reťaze
 • mažte spodnú vnútornú stranu reťaze
 • odporúčané intervaly: po každej mokrej jazde, po umývaní, alebo každých 500 –1000 km
 • po každom mazaní skontrolujte správne dopnutie reťaze
 • opotrebovanú reťaz treba vymeniť aj s celou rozvodovou sústavou

Pokročilá údržba zahŕňa aj nastavenie ventilov, čistenie karburátora a vzduchového filtra, starostlivosť o spojku, brzdový systém, tlmiče, vidlice a ložiská. Základná rada pre laikov: nikdy nerozoberajte to, čo potom nezložíte do pôvodného funkčného stavu.

Náš tip

Nekupujte náhradné diely hocikde na nete len podľa jedného ilustračného obrázku a najvýhodnejšej ceny. Vyberte si seriózneho predajcu, ktorý má kvalitné diely poriadne nafotené a aj patrične popísané. Ušetríte peniaze, starosti a aj zdravie, keď sa nebudete musieť zbytočne rozčuľovať nad ďalšou „mačkou vo vreci“. Dajte si pozor aj na „fejky“, čiže treťotriedne napodobeniny náhradných dielov z nekvalitných materiálov od neserióznych predajcov.

Starostlivosť o pitbike...

... je neoddeliteľná súčasť životného cyklu pitbiku a života jeho majiteľa. Pokiaľ mašinku kúpite a chcete, aby vám robila radosť čo najdlhšie, starajte sa o ňu. Zaslúži si to a určite sa vám odvďačí spoľahlivým a bezproblémovým fungovaním. Ak ste pitbike kúpili juniorovi, zapojte ho do starostlivosti a údržby, aby si svoju mašinku ešte viac vážil.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie