Starostlivosť o pitbike

Starostlivosť o pitbike

Znalci histórie pitbikov vedia, že v „priekopníckej“ dekáde začiatkom 60. rokov 20. storočia boli starostlivosť a údržba „no problem“. Veď prvé pitbiky montovali, vylepšovali a ladili pretekárski mechanici priamo v pitboxoch sami pre seba. Títo profíci vedeli, čo treba. Prelom nastal začiatkom 70. rokov, keď sa prvé „fabrické“ pitbiky dostali do voľného predaja a začali na nich jazdiť bežní ľudia pre radosť. Dnes je okolo 95 % majiteľov pitbikov v kategórii „amatérski easy rideri“. Zbytok sú profesionáli jazdiaci niektorú z pitbike športových disciplín. Tu sú rady k starostlivosti a údržbe pitbikov pre jazdiacu väčšinu.

 Snímka144

Aký manuál?

Každý vlastník auta či iného vozidla homologizovaného na verejnú cestnú premávku dostane okrem iného aj tučnú príručku s odporúčanými intervalmi a cyklami údržby a servisných prehliadok. Keďže pitbiky ale nesmú na cesty, nepotrebujete na ne „papiere“ a dokážete ich doslova kúpiť „na tri kliky“, nečakajte zázraky. Od našich zákazníkov vieme, že najväčší problém je nedostatok informácií o údržbe a servise a aj nedostatočná dostupnosť profi servisu. Drvivá väčšina pitbikových easy riderov je odkázaná na vlastnú, domácu, kutilskú a pri všetkej úcte neprofesionálnu údržbu.

Malý, ale náročný

Každý pitbike potrebuje to „svoje” a aj keď vyzerá ako hračka, je to predsa len stroj, vyžadujúci pravidelnú údržbu a starostlivosť. Základné pravidlo všetkých mechanikov platí aj pre pitbiky: „Kto maže, ten ide..“ S dodatkom: pravidelná údržba je prevencia vážnych porúch.

Majitelia pitbikov sa na nás obracajú vždy, keď si nevedia rady. Pomerne často je ale na rady už neskoro a je potrebný profesionálny servisný zásah. Každý profík vie, že pri pitbikoch rovnako ako pri iných mašinkách určených na jazdenie sú iba tri príčiny porúch – v poradí výskytu:

 1. zanedbaná údržba
 2. mechanické poškodenie pri havárii alebo neodborným technickým zásahom
 3. chyba materiálu alebo výrobná chyba

Pokiaľ kupujete súčiastky, náhradné diely a doplnky u seriózneho predajcu, štandardná záruka platí len pre bod 3. Čo s tým?

 

 

Pravidelná starostlivosť a údržba

Ak chcete, aby váš pitbike šľapal ako mašiny Jara Katriňáka či Števa Svitka na Dakare, musíte sa o svoju mašinku starať. Tu sú základné všeobecné pravidlá pre laikov:

Po jazde vždy:

 • skontrolujte, či je všetko tam, kde má byť a drží, ako má
 • čo treba dotiahnuť, dotiahnite
 • nezabudnite na kontrolu kolies, pneumatík a ráfikov
 • po jazde v špinavom teréne pitbike vyčistite a premažte

Pred jazdou vždy:

 • neštartujte pitbike, ktorý pri minulej jazde „blbol“– zavezte ho do servisu
 • nesadajte na mašinku, o ktorú ste sa nepostarali po poslednej jazde

Výmena oleja

 • do pitbiku nelejte hocičo – potrebuje špeciálny olej určený pre motorky
 • paušálny interval výmeny oleja neexistuje
 • odporúčaný interval je po 5 – 10 hodinách jazdy

Reťaz a rozvodová sústava

 • mazanie nemá správny účinok, ak reťaz predtým nevyčistíte
 • používajte kvalitné prípravky určené na čistenie motorkových reťazí
 • prípravok nechajte pôsobiť podľa návodu a reťaz vyčistite špeciálnou kefou
 • po vyčistení nahrubo opäť aplikujte prípravok, nechajte pôsobiť a vyčistite dosucha handrou
 • na mazanie používajte výhradne mazacie prostriedky pre motorkové reťaze
 • mažte spodnú vnútornú stranu reťaze
 • odporúčané intervaly: po každej mokrej jazde, po umývaní, alebo každých 500 –1000 km
 • po každom mazaní skontrolujte správne dopnutie reťaze
 • opotrebovanú reťaz treba vymeniť aj s celou rozvodovou sústavou

Pokročilá údržba zahŕňa aj nastavenie ventilov, čistenie karburátora a vzduchového filtra, starostlivosť o spojku, brzdový systém, tlmiče, vidlice a ložiská. Základná rada pre laikov: nikdy nerozoberajte to, čo potom nezložíte do pôvodného funkčného stavu.

Náš tip

Nekupujte náhradné diely hocikde na nete len podľa jedného ilustračného obrázku a najvýhodnejšej ceny. Vyberte si seriózneho predajcu, ktorý má kvalitné diely poriadne nafotené a aj patrične popísané. Ušetríte peniaze, starosti a aj zdravie, keď sa nebudete musieť zbytočne rozčuľovať nad ďalšou „mačkou vo vreci“. Dajte si pozor aj na „fejky“, čiže treťotriedne napodobeniny náhradných dielov z nekvalitných materiálov od neserióznych predajcov.

Starostlivosť o pitbike...

... je neoddeliteľná súčasť životného cyklu pitbiku a života jeho majiteľa. Pokiaľ mašinku kúpite a chcete, aby vám robila radosť čo najdlhšie, starajte sa o ňu. Zaslúži si to a určite sa vám odvďačí spoľahlivým a bezproblémovým fungovaním. Ak ste pitbike kúpili juniorovi, zapojte ho do starostlivosti a údržby, aby si svoju mašinku ešte viac vážil.