Dvojcievkové zapaľovanie: MiniBike, Pitbike, ATV

Duálny zapaľovací systém sa využíva pri minibike, štvorkolkách a pitbike na zabezpečenie spoľahlivého zapaľovania a dodávania energie pre batériu alebo svetlá. Tento systém pozostáva z dvoch cievok – jednej menšej na zapaľovanie a druhej väčšej na napájanie svetiel alebo dobíjanie batérie, ako aj z hallovho snímača a rámu s tesnením - Gufero. Tento článok podrobne vysvetľuje fungovanie a zapojenie duálneho zapaľovacieho systému.

Štruktúra a funkcie komponentov

 1. Zapaľovacia cievka:
  • Menšia cievka, známa ako zapaľovacia cievka, je zodpovedná za generovanie napätia pre CDI (Capacitor Discharge Ignition – kondenzátorové zapaľovanie). CDI následne napája indukčnú cievku, ktorá dodáva vysoké napätie sviečke, čím vzniká iskra potrebná na zapaľovanie zmesi vo valci.
 2. Cievka pre svetlá a nabíjanie batérie:
  • Väčšia cievka je určená na dodávanie napätia do regulátora napätia, ktorý buď nabíja batériu, alebo priamo napája svetlá.
 3. Hallov snímač:
  • Hallov snímač (senzor) sleduje rotáciu rotora a posiela signál CDI jednotke, ktorá následne určuje správny čas na zapaľovanie sviečky.
 4. Rám s tesnením Gufero:
  • Celý systém je umiestnený na pevnom ráme, ktorý je opatrený tesnením na ochranu pred prachom a vodou.

Zapojenie a farby káblov

Duálny zapaľovací systém má celkovo päť káblov a niekedy voliteľný šiesty kábel. Jednotlivé káble majú rôzne funkcie a farby:

 1. Modrý kábel s bielym prúžkom:
  • Tento kábel vychádza z hallovho snímača a vedie k CDI jednotke, odkiaľ sa signál prenáša do zapaľovacej cievky.
 2. Zelený kábel:
  • Jednoduchý zelený kábel predstavuje uzemnenie a zaisťuje stabilné spojenie všetkých súčastí so zemou.
 3. Čierny kábel s červeným prúžkom:
  • Vedie zo zapaľovacej cievky a napája CDI jednotku, ktorá posiela impulzy indukčnej cievke.
 4. Žltý kábel a biely kábel:
  • Tieto dva káble vedú z väčšej cievky a dodávajú napätie regulátoru, ktorý následne buď dobíja batériu, alebo napája svetlá.

Podobný systém pre Pitbike

Pre pitbike je zvyčajne dostupný podobný duálny zapaľovací systém. Tento systém obsahuje menšiu zapaľovaciu cievku, väčšiu cievku pre svetlá alebo batériu a hallov snímač. Celkový počet káblov je opäť päť a farby zodpovedajú vyššie uvedenému zapojeniu.

 

Duálny zapaľovací systém pre Minibike, Štvorkolky a Pitbike je základnou súčasťou pre zabezpečenie spoľahlivého zapaľovania a správneho napájania elektrických súčastí motocykla. Pochopenie štruktúry a funkcií jednotlivých komponentov, ako aj správne zapojenie káblov podľa farieb, je kľúčové pre dlhodobú funkčnosť a efektívnosť tohto systému.